Alamuszi macska, avagy cicás szólások, közmondások
A köznép emberének tudása igen nagy, és hasznos is, mert általában megfigyeléseken alapszik. Rengeteg szólás, közmondás őrzi ezt az ismerethalmazt, és ezeket nemcsak azért szeretjük, mert okulhatunk belőlük, hanem nyelvi kifejezőeszközünket is gazdagítják.
Minő véletlen, cicával kapcsolatos kifejezésből is rengeteg akad. Ki ne hallotta volna például – és adott esetben használná is, akár – „a macska rúgja meg!” felkiáltást, az elégedetlenség finom kifejezését? Vagy a költői kérdést, miszerint „elvitte a cica a nyelvedet?”
Szemezgessünk most néhányat belőlük – ki tudja, még talán mi, cicaimádók is felfedezhetünk valami újdonságot kedvencünk lelkivilágáról…
Cicás szólások – cica
Érdekes módon ez a becézett forma kevesebbszer fordul elő a magyar nyelvben. A fentiekben már említett nyelvlopós tevékenységről azt gondolhatnánk, hogy semmi alapja sincs. De persze azért erre is – mint mindenre az égvilágon – lehet magyarázatot találni. Tudniillik ugyanis, hogy régente, a sötét és kegyetlen középkorban a bűnösöket arra ítélték, hogy kivágták a nyelvét. Amit aztán a király háziállatai megkapták különleges csemege gyanánt…
És még pár példa:
- „cicamosdás”
Érdekes módon pont az ellenkezőjét jelenti, mint gondolnánk, hiszen a macska éppen alapos tisztálkodásáról híres. Az imígyen cselekvő pulya azonban a felületes, arcát csak vízzel érintő módon mosakszik. Az analógia talán a puszta „nyál” és a víz között lehet.
- „doromboló cica”
A hízelgés, kéjelgés művészetére utal, elsősorban hölgyszemélyek esetében. A magyarázatát talán nem kell hosszasan ecsetelnünk…
- „csak semmi cicó!”
Na jó, ez valójában nem macskával kapcsolatos, hiába olvashatunk a macskacicóról népmeséink között. Ez valójában egy mályvaszerű növényt takar, pedig a macskákkal sem érdemes éppen cicózni…
Cicás szólások – macska
Na, itt azért már nagyobb a választék. Több átvitt értelmű összetett szó előtagja is lehet akár.
- „macskaszem”
Nemcsak cicánk gyönyörűséges látószerveire utal, hanem az éles szemet is nevezik így. De van ilyen kvarc is, és fényvisszaverő eszköz is lehet, ugyancsak a cicaszem képességére utalva.
- „macskajaj”
A másnaposság eme költői kifejezése a német „Katzenjammer” szóból ered. De hogy mi köze ennek a cicához, azt attól tartok, csak találgatni lehet…
És most lássunk néhány, valóban a macskák szokásainak megfigyeléséből eredő közmondást:
- „érez, mint macska az esőt”
Azaz, nem tud biztosan, csak homályosan. A németek komoly tudományos magyarázatot találtak eme megérzés hátterére. Hogy ugyanis, a macska szőre érzékeny a villamosságra, ezért érezheti meg a közeledő kutyaidőt – hogy stílusosak legyünk.
És egy kis magyarázat a címhez:
- „alamuszi macska nagyot ugrik[, aztán egeret fog]”
Vagyis: ég óvjon az alamuszi embertől! És hogy hogy jön ide a cica? Természetesen egyáltalán nem az a bizonyos, „alamuszinyuszi” macskatekintet ihlette. Hanem bizony látta ám emberünk, hogy úgy vadássza le az egeret, hogy a lyuk előtt alvást színlel. Majd kénytelen nagyot ugrani annak érdekében, hogy az óvatos egér sikeres zsákmányává váljon.
…És még hosszan sorolhatnám a remekebbnél remekebb, tanulságos macskatanításokat. Ki tudja? Ha szeretnétek, egyszer talán még folytatom… 😉