Macskafajták – bengáli macska
Mai cicás főszereplőnk ismét – bár mikor nem? – egy különleges egyed. Azt szeretnéd, hogy olyan háziállatod legyen, amelyik úgy néz ki, mint egy vadon élő? Érezni szeretnéd otthonodban is a valódi, vérpezsdítő dzsungelhangulatot? Akkor a bengáli macska a neked való!
De nézzük meg egy kicsit részletezve, mit is illik tudni erről a különleges cicafajtáról!
A bengáli macska eredete, származása
A bengáli fajta egy úgynevezett hibrid fajta, ami azt jelenti, hogy két fajta kereszteződéséből jött létre. Ezek pedig a sima házi macska, valamint egy vadon élő fajta, az ázsiai leopárdmacska, más néven bengáli törpemacska. A cél az volt, hogy egy olyan könnyen kezelhető, egészséges házikedvencet hozzanak létre, amelyik egyúttal egy egzotikus vadállat külsejével rendelkezik.
Eredetileg állítólag a véletlennek volt köszönhető az első néhány hibrid fajta megjelenése. A mai, modern bengáli macska tudatos kitenyésztése a kaliforniai Jean Mill nevéhez fűződik. Az első, feljegyzett, kifejezetten szándékos keresztezésű alom 1963-ban született meg.
Az 1980-as években még többet dolgoztak a tökéletes fajta kitenyésztésén. 1992-re a Nemzetközi Macskaszövetség (TICA) már 125 bejegyzett bengálimacska-tenyésztővel rendelkezett. A 2000-es évektől pedig a népszerűségük tovább nőtt: napjainkra világszerte több mint 1000 tenyésztő foglalkozik velük.
A bengáli macska megjelenése
Már első ránézésre is látszik, hogy a bengáli cica egy különleges fajta. Ugyanis nagyon jellegzetes a mintázatuk. A legnépszerűbb a barna színű, rozettamintás, de több egyéb színben (piros, fekete, szürke) és mintázatban (pöttyös, foltos, márványos) is létezik. Leginkább a leopárdhoz szokták hasonlítani.
Mérete közepes-nagy, hosszúkás. Izmos testalkatú, feje széles, szeme mandulavágású, legtöbbször sárga vagy zöld. Bundája tömött, puha és csak rövidszőrű változatban létezik.
Ápolása szerencsére nem igényel különösebb speciális odafigyelést.
A bengáli macska jelleme
Bár az első almok még megőrizték a leopárdmacska vad természetét, mára már nyugodt lett, könnyen tanítható. Intelligencia, játékosság és energikusság jellemzi őket. Szelíd, de nem az a kifejezett „ölmacska”. Szeret sokat kommunikálni, hangosan nyávogni.
És végül, néhány érdekesség a bengáli cicákról:
Tudtad-e…?
- …hogy a fehér színű, hóbengál cica szeme általában különleges kék színű szokott lenni?
- …hogy a bengáli cicák legjellemzőbb betegsége a szívizom megvastagodása miatt kialakuló, HCM nevű genetikai probléma?
- …hogy New York városában és Hawaiin a bengáli cicák tiltólistán vannak?
- …hogy sok bengálicica-tulajdonos észrevette, hogy macskája előszeretettel hoz vissza tárgyakat, és szeret megmártózni a vízben?
Forrás: Wikipedia, utolsó megtekintés: 2019.03.19.
További macskafajákról is olvashatsz.
Nevet választanál kiscicádnak?
Macskanevek, cicanevek A-Z
Kislány cicanevek
Fiú cicanevek